До 1900 року в Євсузі були всього лише дві початкові школи - земська і церковно-парафіальна, в яких навчалось трохи більше 100 дітей. Школи розміщувалися у невеликих селянських хатах. І лише в 1903 році земство збудувало в селі нове приміщення для школи. З загальної кількості 794 дітей у віці 8-11 років навчалося в усіх трьох школах 291 учень - лише одна третина всіх дітей шкільного віку.
Багато зусиль докладали старі земські вчителі Ф. В. Воркуєва, Т. Я. Дуда, М. К. Волковий та М. Є. Пономарьова для розвитку народної освіти в Євсузі, але понад 80 проц. жителів села все ж залишалися неписьменними.
Для боротьби з неписьменністю в перші ж роки Радянської влади в селі було організовано 17 лікнепів, заняття яких відвідували понад 280 чол. Все це дало свої результати. До 1936 року неписьменність серед жителів Євсуга була повністю ліквідована. У 1936 році одна з трьох - центральна початкова школа Євсуга була перетворена в школу-семирічку. Зросла кількість учнів у школах: у 1930 році вже навчалося 611 дітей. Заняття відвідували також підлітки до 16 років, які не мали можливості здобувати початкову освіту раніше. Для них були організовані спеціальні класи.
В 1940 році в Євсузі було дві початкових школи, одна неповна середня і одна середня школи. В них навчалось 750 дітей колгоспників і працювало 45 учителів. У цьому ж році в селі почалося будівництво нового двоповерхового будинку середньої школи.
Багато сил віддала розвитку народної освіти в селі ентузіастка освітньої справи вчителька В. С. Бервицька. Дівчиною приїхала вона в 1922 році у євсузьку школу і працювала тут більше ЗО років.
В 1948 році тут завершено будівництво нового двоповерхового приміщення школи. У 1967 році в селі працювало 4 школи: одна середня, одна восьмирічна і дві початкові. В них навчали дітей 52 вчителі.
школа